Naše metodičky ve Ventures Books pro vás každý měsíc připravují tipy do výuky. Máte tak možnost dozvědět se něco nového a obohatit hodiny anglického jazyka o nové aktivity, které vycházejí z aktuálních trendů ve výuce cizích jazyků.
Zjednodušená četba nabízí skvělý způsob, jak děti zapojit do čtení v angličtině, aniž by byly zahlceny složitou slovní zásobou nebo gramatikou.
Akademické dovednosti pomohou žákům kriticky myslet, analyticky uvažovat, řešit problémy, efektivně číst a porozumět novým informacím.
Chcete, aby se vaše hodiny angličtiny staly ještě kreativnější a zábavnější?
Task-Based Language Teaching (TBLT) je moderní přístup k výuce jazyků, který klade důraz na použití jazyka prostřednictvím smysluplných úkolů.
Jednou z největších výzev, kterým jako učitelé čelíme, je přizpůsobení výuky a tempa celé skupiny potřebám jednotlivých žáků.
Náš svět čelí vážným globálním problémům, jako je ničení životního prostředí, sociální nerovnost, chudoba... Jak můžeme žáky připravit na řešení těchto problémů?
Jak otevřít nové dveře k efektivnějšímu a zábavnějšímu vzdělávání? Zapojujte interaktivní prvky do svých hodin!
Výuka personálních, sociálních a emocionálních dovedností je již součástí nejednoho kurzu pro výuku angličtiny.
Hry jsou poutavé aktivity, které lze využít i při přípravě na testy. Vytvářejí nestresující prostředí a proměňují přípravu na test v zábavnou hru. 😊 V lednovém tipu nabízíme aktivity, které lze využít k opakování probraného učiva ve všech typech škol.
Vánoční čas je znovu za dveřmi a kdy jindy se s dětmi vrhnout do čtení napínavých příběhů v angličtině, než právě teď?
Se začátkem nového školního roku přicházíme se zářijovým tipem do výuky. Ačkoliv jste studentům doporučovali obklopit se během prázdnin co nejvíce angličtinou, někteří se určitě rozhodli mít jiné plány. 😊 Pojďme se spolu podívat na to, jak se do toho po prázdninách znovu dostat a studenty rozmluvit!
S technickou angličtinou se setkáte téměř v každé profesi a je předpokladem úspěšného profesního rozvoje každého mladého člověka. Jedná se především o speciální slovní zásobu, která se liší v závislosti na zvoleném oboru.
Začlenění konceptu STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, and Mathematics) do výuky může být účinným způsobem, jak zaujmout žáky a zároveň oživit naše hodiny angličtiny. Aktivity STEAM poskytují žákům příležitost používat angličtinu v reálných souvislostech, rozvíjet kritické myšlení a schopnosti řešit problémy a zkoumat mezipředmětové souvislosti. V dubnovém tipu do výuky se podíváme na několik technik, jak efektivně začlenit přístup STEAM do výuky ve vaší třídě.
Zástupci generace Z vyrostli oproti mileniálům již s mobilním telefonem v ruce. Žijí rychle. Jejich tempo absorbování nových informací je „vražedné“. Abyste udrželi jejich pozornost, je třeba mluvit jasně a k věci. Digitální gramotnost jim poskytuje nekonečné možnosti vzdělávání se, zároveň ale příležitosti k prokrastinaci a přílišnému trávení času na sociálních sítích. Jak si k současným žákům najít cestu?
Žijeme ve světě neustále se zvyšující mobility a přístupu k informacím. Každý den přijímáme množství informací, které musíme pochopit a potom je předat, resp. vysvětlit ostatním. Jak na to? Přečtěte si náš nový Teaching tip.
Návrat do školních lavic po dvou měsících nicnedělání je každoročně náročný. Učitel si pak přirozeně chce ověřit, kolik toho jeho svěřenci stihli přes prázdniny zapomenout. V srpnovém tipu do výuky přinášíme několik nápadů, jak si hravou cestou otestovat, co si Vaši žáci udrželi v paměti.
Ovládání frázových sloves výrazně zlepšuje schopnost porozumět rodilým mluvčím angličtiny a zároveň úroveň komunikace s nimi. Většina studentů angličtiny má problém se zapamatováním frázových sloves. Jedna malá předložka, která je součástí frázového slovesa, totiž může úplně změnit význam samotného slovesa. V červnovém tipu do výuky vám představíme pár „tajemství“, které mohou být užitečné pro motivaci studentů při jejich učení.
Diskuse o výhledovém uplatnění na trhu práce je v současné ekonomické situaci žhavým tématem a myšlenka, že současní studenti opustí školu a nastoupí do jednoho zaměstnání na celý život, se stala minulostí. Na co se tedy ve výuce, která má připravit na pracovní život, zaměřit?
Jedním z cílů, které učitel se svými žáky či studenty má, je pracovat společně na tom, aby se svět stal lepším místem. Díky zaměření na témata globálního občanství můžeme tuto snahu, změnit svět k lepšímu, podporovat každý den ve výuce.
Globální občanství umožní žákům objevovat širší svět mimo jiné tím, že propojuje daná témata s odkazy do reálného světa. Žáci si tak náplň hodin mohou lépe vztáhnout k vlastním životům a využít v nich své předchozí zkušenosti a dovednosti.
Dnešní moderní doba nám nabízí nové možnosti zkvalitnění vyučování cizích jazyků. Počítače, mobilní telefony a tablety se staly našimi každodenními společníky. Rozsah možností využití digitálních produktů pro vzdělávací účely je neomezený a má neuvěřitelné výhody jak pro studenty, tak pro učitele. :-) V březnovém tipu do výuky Vám představíme pár benefitů inovativních digitálních nástrojů, které můžete využít u všech typů výuky a učení: prezenčního, distančního a hybridního.
Děti od tří do pěti let mají relativně krátkou dobu pozornosti, je proto důležité do hodin zahrnout krátké aktivity, které procvičují stejný jazyk různými způsoby, v ideálním případě zapojením různých dovedností a smyslů. V únorovém teaching tipu nastíníme jednoduchou strategii, která Vám může pomoci s organizací hodiny, a dětem tak poskytne přátelské a přívětivé prostředí k výuce angličtiny.
Jednou z největších výzev, kterým musí učitelé nejen cizích jazyků ve svých hodinách čelit, je vzbuzení správné motivace a udržení pozornosti svých studentů. V prvním letošním tipu do výuky se zaměříme na metodu integrovaného vzdělávání CLIL (Content and Language Integrated Learning), která vám pomůže hodiny angličtiny ozvláštnit a namotivovat vaše studenty.
Schopnost číst neznamená jen umět přečíst slova, ale také porozumět jejich významu, umět je analyzovat, hledat otázky a odpovědi a přemýšlet o tom, co jsme přečetli. Porozumění je cílem čtení. V prosincovém tipu do výuky najdete několik myšlenek k procvičování čtení s porozuměním.
Schopnost samostatného učení se v tomto rychle měnícím se světě stává klíčovou záležitostí. V angličtině se s tímto tématem setkáme pod názvem independent learning. V našem listopadovém teaching tipu se podíváme na to, jak podpořit samostatnost a nezávislost studentů, aby byli úspěšní jak ve školním prostředí, tak i mimo něj.
Online vyučování, virtuální třída a úkoly na dálku jsou známé pojmy v současném výchovně-vzdělávacím procesu. Učit se angličtinu online je náročné. Projekt Live Classes, který organizuje vydavatelství Pearson ve spolupráci s BBC, je fantastickým příkladem toho, jak může technologie poskytnout studentům jedinečný a vzrušující učební zážitek.
Procvičování výslovnosti by mělo být přirozenou součástí každé hodiny angličtiny. Máte pocit, že se to snadno řekne, ale méně snadno provádí? Určitě nejste sami. Může to mít na svědomí několik faktorů, ať už málo času v hodinách, stydliví studenti nebo učebnice, která cvičení a aktivity na výslovnost nezařazuje přímo do lekcí, ale pracuje s nimi spíše jako s něčím navíc. V zářijovém Teaching tipu Vám přinášíme pár nápadů, jak procvičení výslovnosti snadno dostat do každé hodiny angličtiny tak, aby se pro studenty stalo zábavou a samozřejmostí.
Doufám, že jste si po uplynulém školním roce oddechli a načerpali dostatek nových sil do nového, který věřím, bude méně náročný. :-)
Začátek školního roku bývá po sladkém nicnedělání pro studenty nelehký, a proto je dobré zapomenuté vědomosti osvěžit. V srpnovém Teaching Tipu Vám představíme Banku doplňkových materiálů tzv. Pearson English Academy pro Primary, Lower-Secondary a Upper-Secondary studenty. Najdete v ní nápady, které můžete využít nejen na začátku nového školního roku.
Pomalu se blíží konec školního roku. Studenti sice jeho větší část strávili na online výuce, ale nyní by už měli být všichni ve škole. Ještě máte nějaký čas na to, abyste se studenty věci zopakovali a zjistili, v čem jsou dobří a co naopak potřebují více procvičit. Určitě Vám ale zbyde čas i na pár aktivit, kterými těsně před koncem školního roku můžete oživit Vaše hodiny angličtiny. Zde je pár nápadů:
Děti na prvním stupni se s angličtinou seznamují, cílem výuky by tedy hlavně mělo být vyvolat u nich zájem a chuť se učit cizí jazyk. Tato výuka je odlišná, děti mladšího školního věku nerozumí abstraktním pojmům, jejich myšlenkové operace jsou vázány na názorné poznání a konkrétní předměty. Hodiny angličtiny by tedy měly zahrnovat spoustu říkanek, rýmovaček, rytmických písniček či vyprávění příběhů, ale také názorných aktivit zapojující smysly a pohyb.
Znalost funkčního jazyka dává všem studentům angličtiny příležitost na efektivní komunikaci v různých každodenních situacích.V březnovém Teaching Tip-u najdete pár myšlenek, jak se dá funkční jazyk začlenit do výuky anglického jazyka.