Vánoce, Velikonoce, a možná i Halloween – to všechno jsou svátky, které jsme každý rok zvyklí slavit a většinou také nesmí chybět v našich hodinách angličtiny, aby si žáci mohli alespoň jednou za rok zopakovat specifickou slovní zásobu, která by jinak během roku působila poněkud nepatřičně. Zkusili jste třeba v červnu vyzkoušet žáky z toho, jak se řekne sob, punčocha nebo cesmína? Možná by to mohl být zajímavý tip na netradiční červnovou hodinu angličtiny, kdy už své svěřence nemůžete po konferenční poradě přimět ke smysluplné práci :-). Nyní ale máme konec října, a protože tipy na netradiční hry spojené s Halloween jsem Vám nabídla již minulý rok, pojďme se podívat, jaké další „významné dny“, o jejichž existenci možná ani netušíte (a do vzniku tohoto článku jsem často netušila ani já), nás v listopadu čekají a Vy je budete moci zařadit do Vaší výuky angličtiny.
7.11. Den Objetí plyšového medvídka (Hug a Bear Day)
Ačkoliv český překlad zní poněkud nepřirozeně (vždyť se tento svátek slaví také hlavně v Anglii, kde je tato hračka doslova ikonická), proč jej nevyužít především při výuce předškolních a prvostupňových dětí, které si své medvídky mohou přinést do hodiny angličtiny, a pokud nemají medvídka, stačí jakákoliv oblíbená plyšová hračka. Medvídci se mohou navzájem představovat ("Hello, my name is..."), žáci je mohou popisovat ("My bear has got ... ") nebo si vymýšlet, co všechno jejich medvídek umí ("My bear can ... "). A nakonec se se svým medvídkem pořádně obejmout! Já sama mám ráda aktivity, při kterých se školní prostředí co nejvíce propojuje s mimoškolním životem žáků, neboť věřím, že pak naučené vazby a slovíčka z paměti hned tak nezmizí!
13.11. Světový den laskavosti (World Kindness Day)
Mezinárodní oslava laskavosti by neměla být ani jediný rok opomenuta! Připomeňte svým žákům, že laskavý přístup a chování k ostatním lidem je základem toho, abychom se všichni cítili ve svém životě mnohem lépe a radostněji! Nadace Karla Janečka na svých stránkách dokonce spustila projekt Jsem laskavec, v jehož rámci mohou děti ve věku 6-15 let vykonat nezištný laskavý skutek v rámci Světového dne laskavosti (https://www.nadacekj.cz/jsemlaskavec/). Je určený pro základní školy, víceletá gymnázia, volnočasové instituce a dětské domovy z celé České republiky.
Navíc, angličtina se zdvořilými a laskavými frázemi jen hemží - zkuste jako projekt na stěnu třídy vyvěsit velkoformátový papír (třeba z flipchartu) a se studenty na něj sepsat seznam anglických zdvořilostních frází. Třídu rozdělte do skupin a v průběhu celého zbývajícího školního roku je nechte soutěžit, kdo najde při výuce více příležitostí, kdy je vhodně použít.
24.11. Mezinárodní den bez nákupů (Buy Nothing Day)
Další významný den, který stojí za zmínku. Mezinárodní den bez nákupů je protestem proti konzumnímu životnímu stylu, předvánočnímu nákupnímu šílenství a fenoménu Black Friday. Nechte žáky a studenty zavzpomínat na celý den, kdy si nekoupili vůbec nic! Je to dobrý odrazový můstek pro diskuzi (v diskuzních týmech, ve dvojicích, v názorových skupinách) o tom, kolik a jak utrácíme, jaké věci si kupujeme, jak je pro nás nakupování důležité, zda nás nakupování baví. Zkrátka zkusit se na nakupování podívat tak nějak z odstupu a spíše teoreticky, což může být pro mnohé zúčastněné inspirací ke změně vlastních zvyklostí.
Jak jsem svým výzkumem zjistila, speciálních "Awareness Days" je mnoho a bohužel se mi do tohoto článku zdaleka všechny nevejdou, například:
19.11. Mezinárodní den mužů (International Men's Day)
21.11. Světový den pozdravů (World Hello day)/ Světový den televize (World Television Day)
třetí čtvrtek v listopadu - Světový den filozofie (World Philosophy day)
Ale pokud Vás toto téma zaujme a chtěli byste významné dny zařadit do výuky i v dalších měsících, inspiraci můžete najít na těchto webových stránkách, kde jsem ji hledala i já:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_international_observances |
https://www.awarenessdays.com/ |
https://kle.cz/vyznamne-dny/seznam.htm |
And last but not least: Listopad je ve Velké Británii vyhlášen jako Národní měsíc psaní románů -National Novel Writing Month, kdy na internetu probíhá projekt kreativního psaní a zájemci mohou od 1. listopadu do 30. listopadu 23:59 (POZOR - samozřejmě anglického času!) přispět na jeho webové stránky dílem v délce 50,000 slov, což je mininální počet slov pro román. Je to další způsob, jak motivovat studenty k psaní, a navíc zde mohou získat i inspiraci a tipy a triky, jak svůj písemný projev vylepšit či jak překonat tzv. writer's block. 50 000 slov? To je tedy opravdu výzva!!!
Přeji Vám krásný listopad plný jedinečných dní, ať už na mezinárodní či osobní úrovni!
Šárka Valášková Metodik/ odborný konzultant pro AJ |