Znalost funkčního jazyka dává všem studentům angličtiny příležitost na efektivní komunikaci v různých každodenních situacích.V březnovém Teaching Tip-u najdete pár myšlenek, jak se dá funkční jazyk začlenit do výuky anglického jazyka.
Prezentace funkčního jazyka
Pro představení funkčního jazyka můžeme využít text, audionahrávku nebo videonahrávku.
Pro zvětšení klikněte na obrázek:
Před sledováním videonahrávky Can I speak to Amy? dejte studentům jen jednu otázku např. Why is Elena calling Amy? Nebo What do the girls want to do?, aby se plně soustředili na situaci ve videonahrávce.
Studenti si poté znovu poslechnou videonahrávku, ale bez obrazu a podtrhnou v textu nahrávky, slovní spojení, věty, které se používají při telefonování.
Slovní spojení, fráze spojené s telefonováním studenti mohou číst, opakovat a analyzovat např.: Hledat slova, která mohou nahradit podtrhnutá slova v tabulce. Substitucí slov si studenti procvičují modelování nového dialogu.
Procvičování funkčního jazyka
Drilování slouží na zapamatování si slov, slovních spojení, frází a na procvičování správné intonace. Tuto metodu můžete využít i při procvičování funkčního jazyka.
Příklad:
Drilování věty „Can I speak to Amy, please?“
Front chaining: Can, Can I, Can I speak, Can I speak to, Can I speak to Amy, Can I speak to Amy please?
Back chaining: please, Amy please, to Amy please, speak to Amy please, I speak to Amy please, Can I speak to Amy please?
Studenti opakují věty po učiteli, aby si osvojili správnou intonaci dané věty.
Analýza textu pomáhá studentům lépe si osvojit funkční jazyk. Zadejte studentům různé otázky, pomocí kterých předpovídají chybějící slova v dialogu. Např. Who is Mrs Lee? Who is Toby? Who is Harry? Who is talking to whom?
Pro zvětšení klikněte na obrázek:
Tvorba funkčního jazyka
Studenti pracují ve dvojicích a tvoří zábavné telefonické rozhovory se známými pohádkovými postavami nebo s oblíbenými celebritami. Aby byl úkol zajímavější a kreativnější, nechejte studenty napsat jména osob, se kterými chtějí telefonovat na papír. Studenti potom tahají papíry se jmény z klobouku, z krabice nebo ze skleněné mísy. Nejnápaditější dialog můžete také ocenit.
Funkční jazyk je nevyhnutelnou součástí každého jazyka. Jeho osvojení dává studentům jistotu a sebedůvěru při komunikaci v každodenních situacích a pomůže jim stát se „gogetter“. :-)
Další nápady začlenění funkčního jazyka do výuky najdete ve čtyřdílné učebnici GoGetter. Více informací o ní naleznete ZDE.
Přeji Vám zvědavé a úspěšné „gogettery“ ve třídě.
Vaše metodička
Metodik/ odborný konzultant pro AJ |